E-ticarette yasa tüketici bilgisini koruyor. Bir istisna hariç.

  • -

E-ticarette yasa tüketici bilgisini koruyor. Bir istisna hariç.

Category : Blog

E-ticarette yasa tüketici bilgisini koruyor. Bir istisna hariç.
Finans Sohbetleri – Kadife Şahin

Uzun süredir üzerinde çalışılan e-ticaret yasasında bazı eksikliklerin olduğu öne sürüldü.

Dev pazarda kapı açık unutuldu!
E-ticarette yasa tüketici bilgisini koruyor. Bir istisna hariç. Bilgilerin saklanması tüketicinin onay vermesiyle mümkün. Cordis Genel Müdürü Durak ‘Bu istisna suistimal edilir’ dedi
Türkiye Haziran 2013’te çıkardığı elektronik alış verişi düzenleyen 6493 sayılı yasanın uygulanması için gerekli olan tebliğleri bu yıl haziran ayında çıkardı. Genç nüfusa sahip olması nedeniyle ödeme sistemlerindeki yeni uygulamalarda uluslararası şirketlerin ilgisini çeken ve dünyanın yakından takip ettiği Türkiye, internet üzerinden yapılan elektronik harcamalarda henüz beklendiği oranda önemli bir gelişme kaydetmiyor. Ancak buna karşın gelecekte bu alandaki beklentilerin büyük olması Türkiye’yi bu alana girmeye zorluyor.
Daha yasal mevzuat oluşturulmadan dijital dünyanın faaliyetlerine izin veren Türkiye, bu düzenlemeleri tamamlayarak yeni bir dünyaya adım atmaya hazırlanıyor.
Türkiye için elektronik ticarette (dijital ticaret) devrim sayılacak bir düzenleme olan yeni uygulamanın tarafları bankalar, ödeme hizmet sağlayıcılar, üye işyerleri ve düzenleyici ve denetleyici kurumlar (Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu).
Yeni düzenleme ile dijital dünyada alış veriş ve para transferi gerçekleştirmek isteyen insanlar kendilerini tam olarak güvende hissedecekler mi?
Tebliğlerin yayınlanmasıyla Türkiye’nin dijital devrime hazır hale geldiğini söyleyen Cordis Genel Müdürü İbrahim Durak, yasanın bir kaç konuyu birarada düzenlemesine karşın temel olarak elektronik ticarette sorun olan konulara çözüm getirdiğini söyledi.
Dijital dünyada gerçekleştirilen para transferleri ve harcamalar için temel risk olan kişisel bilgilerin korunmasına yönelik güvenlik sistemlerinin altyapısının yasa tarafından iyi dizayn edildiğini belirten Durak, yasaya konun istisna bir maddenin güvenli alış verişte riske kapı açtığını ifade etti. Maddenin mevzuatın gereklerini yerine getiremeyecek şirketler tarafından dayatılmış olabileceğini belirten İbrahim Durak, sorularımızı yanıtladı.
Yasa e – ticarette müşteri bilgilerinin korunmasını sağlıyor mu?
Müşteriyle yapılacak sözleşmelerde her madde 12 punto büyüklüğünde olacak. Elektronik ticaret şirketleri lisans ve sertifikalarını belirtecekler. Bu lisans ve sertifikalar T.C kimlik, kart bilgileri gibi kişisel bilgilerin güvenliğini sağlıyor. Çünkü yasa bu bilgilerin tutulması ve saklanmasını yasaklıyor. Ancak konulan istisna bir madde ile kişisel bilgilerin tutulması ve saklanması müşteri onayına bırakılıyor.
Müşteri dikkatli olmazsa onay vermiş durumuna düşebilir mi?
Düşebilir. Üye işyerleri ‘Bizi tanıyorsun, bilgilerine hiç bir şey olmaz. Daha sonra geldiğinde sistem seni hemen tanıyacak, her seferinde aynı bilgileri girmek zorunda kalmayacağız, geldiğinde kolaylık olur” diyerek istismar edebilirler.
Tüketiciye öneriniz nedir?
Markaya değil, lisans ve sertifikalara güvenmeleri gerekiyor. Çünkü dijital dünyada güvenliği sağlayan marka değil, onaylı sertifikalı programlardır.
‘MARKA DEĞİL SERTİFİKA ÖNEMLİ’
Tüketicinin bilinçli olması önemli…
Yeni yasanın amacı, yasada yer alan adı ile Kişisel Bilgi ve Hassas ödeme bilgilerinin korunması. Yasa bilinçli kullanıcıların kişisel ve hassas ödeme verilerinin korunması konusunda çok büyük bir gelişme sağlayacak. Ama bilinçsiz olan kullanıcılar açısından yasada izinleri alınarak yapılan istisnalar da var. “Kullanıcıların, üye işyerlerinin hassas ödeme verilerini tutmasına, işlemesine veya kaydetmesine onay verdiği durumlarda uyum şartı aranmaz” deniyor. Bu nedenle kullanıcılar kişisel bilgi ve hassas ödeme verilerini kesinlikle işlem yaptıkları marka ne kadar büyük ve güvenilir olursa olsun emanet etmemeliler. Emanet edeceklerse emanet edecekleri yapının sertifikalarını mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Aksi halde marka ne kadar güvenilir ve büyük olursa olsun. Bu konuda mağduriyet yaşayabilirler.
E-TİCARETTE POTANSİYEL VAR
Türkiye’de E-ticaret pazarı büyüklüğü nedir?
Türkiye e-ticaret pazarı büyüklüğü, 14.01 milyar TL. Toplam harcamalar içerisinde online harcamalar tutarı, yaklaşık yüzde 1.3, bu oran gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında önümüzdeki dönemde önemli bir büyüme potansiyelinin olduğu görülüyor. Tatil – seyahat 5.1 milyar TL. Sadece online perakende 5.0 milyar TL. Kanallı perakende (ulaşım, giyim, ev Dekorasyon, eğlence) 2.3 milyar TL.
e-ticaretin Türkiye perakende pazarı içindeki payı yüzde 1,3. Gelişmiş ülkeler ortalaması yüzde 5,5, gelişmekte olan ülkeler ortalaması yüzde 3,5.

‘YASA, MÜŞTERİ BİLGİSİNİ TUTMAYI YASAKLIYOR’
Tüketici e-ticarette alış veriş yaparken neye dikkat etmeli?
Ulusal ve uluslararası kural koyucuların onayladığı ve sertifikalandırdığı yapıların kullanıldığı sistemleri kullanmaları gerekiyor. PCI, MC, VISA ve BDDK ‘nın onay belgelerini aramaları ve bunu elektronik işlem yaptığı firmalardan istemeliler. Eğer bu belgeler yok ise kesinlikle kişisel bilgi ve hassas ödeme verilerini paylaşmamalılar. Günümüzde elektronik alışverişte yapılan işlemlerin yaklaşık yüzde 10-15’lik kısmı bu tip güvenli ortamlarda yapılıyor.
Ne yazık ki kalan yüzde 85’lik kısımda ana kural olan “kendi nezdinde hassas ödeme verisini tutmaması, işlememesi veya kaydetmemesi” ilkesine uyulmuyor.
Elektronik ticaret firmaları kendi geliştirdikleri veya geliştirdikleri sistemler üzerinde bu işi bu yasaya uygun olmayan bir şekilde yapıyorlar. Bu yasa ile bu yapının tamamen değişmesi gerekiyor. Kanun yapıcı bu konuda ödeme hizmet sağlayıcılara doğrudan yükümlülük veriyor. Buna uygun şekilde üye işyeri anlaşması yapılması ve uyulmaması halinde üye işyeri anlaşmasının fesih edilmesi bu yükümlüklerden biri.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/dev-pazarda-kapi-acik-unutuldu-/ekonomi/detay/1913950/default.htm


Facebook Sayfamız

Bizi takip edin.