E-Ticaret

E-Ticaret (Elektronik ticaret), mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. E-Ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme ile teslim olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.

E-Ticaret

E-Ticaretin Gelişimi

İnternetin hızla yaygınlaşması, e-ticareti, ticari işlemlerin yürütülmesinde yeni ve çok etkin bir araç haline getirmiştir. E-Ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, son on yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

E-Ticaretin araçlarını, birbirleriyle ticaret yapanların ticari işlemlerini kolaylaştıran her türlü teknolojik ürünler (telefon, faks, televizyon, bilgisayar, elektronik ödeme ve para transfer sistemleri, elektronik veri değişimi sistemleri (Electronic Data Interchange-EDI), internet) olarak düşünebiliriz.

EDI, ticaret yapan iki kuruluş arasında, insan faktörü olmaksızın bilgisayar ağları aracılığı ile belge ve bilgi değişimini sağlayan bir sistem olarak e-ticaretin önemli bir aracıdır.
e-ticaret açısından en etkin araç olarak kabul edilen yeni internet teknolojileri ise ses, görüntü ve yazılı metni aynı anda, daha hızlı ve güvenli bir şekilde ilettiğinden, internet üzerinden yapılan bu işlemlerin maliyeti diğer araçlara oranla hayli düşüktür.

Geçmişte bir ölçüye kadar kapalı bilgisayar ağları üzerinden gerçekleştirilen e-ticaret uygulamaları, güvenli olmakla birlikte maliyeti oldukça yüksek sistemlerdir. Günümüzde, açık bilgisayar ağı olan internet, e-ticaret için çok daha uygun bir altyapıdır. İnternet aracılığıyla, artık kapalı yapıdan açık yapıya geçerek küreselleşen ağların getireceği avantajlardan yararlanılmaktadır. Bu da, özellikle KOBİ’lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin) dünya ticaretinde daha fazla yer almalarına imkan sağlamaktadır.

E-Ticaret ve Kobi

E-Ticaret Ve KOBİ

E-Ticaret, özellikle KOBİ’ler için çok uygun bir ticaret şeklidir. E-Ticaret, ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödenerek teslim alınmasını sağlamaktadır.
Potansiyel tüketicilerin dünyanın her yanında pazara arz edilen ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve yeni üreticilerin dünya pazarlarına girmelerine imkan vermektedir. Daha düşük fiyatlı ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi üreticiler arasında rekabetin artmasına ve tüm ticari işlemlerin maliyetinin düşmesine neden olmaktadır.

E-Ticaret, üretici ve tüketicileri, özellikle KOBİ’leri geleneksel ticaret engelleri olan pazara uzaklık, bilgi eksikliği ve talebe uygun üretim yapılamayışı gibi dezavantajlardan kurtarabildiği ölçüde yararlı olacaktır. Ancak, e-ticaret ülkelerin tüm ticari sorunlarını (örneğin ulusal tedarik zincirindeki halkaları) çözemez. E-Ticaret konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan ülkeler ilk aşamada interneti sadece reklam veya pazar araştırması amacıyla kullanabilirler.

Not: Bu yazı http://www.e-ticaret.gov.tr sitesinden alıntılanmıştır.

恋人たちのGショック ペア G-SHOCK BABY-G ペアウォッチ ペア腕時計 カシオ 2本セット gショック ベビーg アナデジ GA-110RG-7AJF BGA-100-7B3JF
Britax USA ブライタックス Britax Frontier G1.1 ClickTight Harness-2-Booster Car シート (Kaleidoscope | Car Sea
【 角盆飾台 22インチ用 】 【 厨房器具 製菓道具 おしゃれ 飲食店 】
【ポイント20倍】ルーバースクリーン(パーテーション/ 衝立) 【2: 3連】 木製 キャスター付き 角度調節可 ナチュラル
グローエ キッチン水栓 EUROPLUSシリーズ シングルレバーキッチン混合栓 JP336802 クローム
日本バイリーン/vilene マスク 活性炭入り X-3562 入数:10枚×10箱
【パナソニック】 28.8V 充電ハンマードリル EZ7880X-B(黒) 本体のみ <電池パック?充電器?ケース別売> 【Panasonic】
盆提灯 盆ちょうちん 家紋入り 八女提灯 モダン 初盆 新盆 『 モダン提灯 あかり小町 桔梗 蒔絵』(コンパクトなスタンド一体型・組立不要タイプ)
ROLEX ロレックス デイデイト2 YG コマ 218238 駒 金無垢【中古】
キヤノン 7950A270 キヤノンサービスパック(CSP)スタンダード LBP-MタイプK 4年訪問修理


Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.